Egejinekoloji

Erken Boşalma Tedavisi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu ile iletişime geçebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Vajinusmus
Vajinusmus Tedavisi
Vajinusmus İzmir
Vajinusmus Kabusu

İzmir Vajinismus Tedavisi

Vajinismus psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur! Vajinismus tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi olduktan sonra cinsel yaşantı normale döner.

Vajinusmus nedir?

Vajinusmus bir kadının partneri ile cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen istemsiz elinde olmayarak ilişkiye girememesidir. Cinsel ilişki sırasında kasılma, bacaklarını kapatma, itme-geri çekilme gibi kendini kasmadık titremedi ağlama veya sinir krizleri geçirmesine varacak derecede vb. davranışlarda bulunmasıdır.

Vajinismus Nedeni

Ülkemizde ve bizim gibi baskıcı, kız çocuğu üzerinde psikolojik otoritenin hakim olduğu topluluklarda en büyük cinsel rahatsızlıkların başında gelmektedir. Cinselliği bir tabu olarak görmek, kulaktan dolma yanlış bilgiler, fiziksel problemler, cinsel eğitim yetersizliği gibi sorunlar yüzünden kişilerin tek başına altından kalkamadıkları bir problem haline gelmektedir.

Vajinusmus psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur!

Vajinismus Tedavisi İzmir

Vajinismus tedavisi kişinin sorun, problemlerine yönelik olarak yapılmaktadır.

Vajinismus tedavisinin en önemli tedavi süreci vajinismus nedeni vajinismus korkusu, cinsel korkular eş uyumu içine alan nedensel tedavi ve egzersizlerdir. Bu egzersizler kişiden kişiye göre değişmektedir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri ve Egzersizleri

En çok bilinen vajinismus tedavisi egzesizleri şunlardır;

Kegel egzersizleri,

Gevşeme egzersizleri,

Solunum egzersizleri,

Botox uygulamasıdır.

Ancak hastaya eğzersiz yap, vajinaya parmak sok gibi hastanın zaten vajina içine birşey giremez düşüncesine aykırı olduğu için bunu bilmek gerekir.

Zaten vajinismus hastası vajinasına kendi parmağını veya obje gibi çizimleri sokabilecek olsaydı bugün karşımızda vajinismusum diye cinsel birliktelik olmuyor diye gelmezdi. Hastayı anlamak ve empati kurmak ve vajinismus tedavisi yöntemini seçmekte önemlidir.

Vajinismus aşılamayacak bir problem değildir!

Eğer doğru doktor ve doğru tedaviler uygulanırsa %100 başarı sağlanır.

Doğum Sonrası İlişkiye Girememe Vajinismus

Doğuma kadar yaşanılan olaylar ve doğum sonrasında oluşan fakörler, travmalar ve eşler arasındaki problemler vajinismus için alt zemin oluşturur. Bu yüzden mutlaka kişinin hemen vajinismus alanın da uzman kadın doğum doktoru tarafından destek alması gerekir. Eğer doğru doktor ve tedavi uygulanırsa bu süreçten çok kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Vajinismus Hastalarının Sık Sorduğu Sorular

Vajinismus hastalığı kalıtsalmıdır?

Hayır, vajinismus rahatsızlığı kalıtsal bi rahatsızlık değildir. Aynı anne Babadan doğan diğer kardeşlerde vajinismus rahatsızlığı görülme sıklığı oldukça düşüktür.

Vajinismus hastalığı tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu doğrumu?

Evet. Vajinismus tedavi edilebilir bir durumdur. Vajinismus tanısı doğru konulmalı ve vajinismus hastalığına neden olan etmenlerin tespiti ve tedavi yaklaşımları ile Tedavisi mümkündür.

Vajinismus Hastalığı de kızlık zarı ameliyatı gereklimidir?

Vajinismusta cerrahi kızlık zarı ameliyatı ancak anatomik engellerin eşlik ettiği vajinismus ta uygulanabilir. Vajinismus ta kızlık zarı engeli yoktur tek başına neden değildir.

Vajinismus hastalığı tekrarlarmı?

Vajinismus tedavisi yapıldıktan sonra yaşanabilecek psikolojik travma veya vajinismus a neden olan etkenler sekonder vajinismus denilen olaya neden olur. Yani vajinismus u yenip tedavi olan kişilerde psikolojik travma ya bağlı tekrarlayabilir.

Vajinismus Hastası gebe kalabilirmi?

Vajinismus hastası cinsel yakınlaşma olabilir ama korkma kasılma nedeniyle tam bir birliktelik olmayacağı İçin gebelik olma ihtimali azdır. Yani genital yakınlaşma sırasında sperm bulaşmaya bağlı gebelik ihtimali vardır ama oldukça düşüktü

Vajinismus hastaları tedavisi olduktan sonra gebe kalabilir mi ve doğum nasıl yapmalı?

Vajinismus tedavisi olduktan sonra cinsel yaşantı normale dönmektedir. Her bayan gibi gebelik söz konusu olabilir. Gebe kalmada başka bir problem yoksa eşler arasında gebelik olabilir ve Doğum yöntemi de normal Doğum veya duruma göre sezeryan doğum tercih edilir. Gebelik takibi ve bebeğin durumuna göre Doğum yapılabilir.

Vajinismus hastalarında cinsellikten uzak durma nedeni nedendir?

Vajinismus ta hastalığın psikolojik durumumu gereği korku, kasılma olmaktadır. Bunu yaşamamak için basit bahaneler yaratılarak cinsellikten uzaklaşmayı tercih ederler. Vajinismus hastalarının bilmesi gerekenler.

Copyright © Op.Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu | Tüm Hakları saklıdır. Bu sitenin içeriği, tasarımı ve yazılımı telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin olmadan kullanılamaz.Sitemizde yar alan yazı ve görseller, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi yerine geçmediği gibi yasal sorumluluk da taşımamaktadır.