Egejinekoloji

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu ile iletişime geçebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?
Kızlık Zarı Kanaması
Kızlık Zarı Çeşitleri
Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Kızlık Zarı Dikimi İzmir

Kızlık zarı dikimi cerrahi bir operasyondur. Genç kızların bakireliğin bozulmasıyla çıkacak sosyal sorunları önlemek için yapılan işleme kızlık zarı dikimi denir.

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Kızlık zarı vajinanın 1 veya 3 cm içerisinde bulunan doku bütünlüğüne denir. Kızlık zarı rengi, ağız içi dokusuna benzemektedir. Zayıf miktarda olsada kılcal damar bulunur. Ergenlik döneminde kızlık zarı elastik bir yapıdadır.

Kızlık zarı (hymen) yunan mitolojisinde evlilik tanrısı hymenaiostan gelir. Tahmin edilen tek yararı, farklı çeşitlerde bulunan kızlık zarlarının vajina girişini kapatarak genital enfeksiyonları engellemesidir (ergenlik dönemine kadar).

Kızlık Zarı Kanaması

Genital bölgede, vajina giriş kısmında yaklaşık 1-3 cm içeride, embriyonik doku parçası şeklinde olan kızlık zarı, ilk ilişkide veya cinsel birliktelik sırasında, kızlık zarını besleyen kılcal veya kalın damarların yırtılması sonucu kızlık zarı kanaması yaşanmaktadır. Farklı kızlık zarı çeşitleri bulunmaktadır. İlk ilişkide her zaman kızlık zarı kanaması yaşanmayabilir. Bazı kadınların kızlık zarları oldukça esnektir.

Kızlık Zarı Çeşitleri

En çok bilinen kızlık zarı çeşitleri şunlardır;

1.Yuvarlak tip kızlık zarı,

2.Bölmeli tip kızlık zarı,

3.Yarı bölmeli tip kızlık zarı,

4.Yarım şeklinde kızlık zarı,

5.Çok deliklik (elek gibi) kızlık zarı,

6.Fimbrialı tip kızlık zarı,

7.Labial tip kızlık zarı,

8.Dentiküler tip kızlık zarı,

9.Ameliyatla açılması gereken, tamamen kapalı kızlık zarı (Imperfore Tip)

Kızlık Zarının Toplumumuzdaki Önemi

Orta Doğu, Türkiye gibi tutucu veya muhafazakar toplumlarda, kızlık zarı kavramı namus ile eş anlamlıdır. Cinsel birliktelik yaşamış genç kadınlar, evlenmeden önce Kızlık Zarı Dikimi İzmir kliniğimize gelmektedirler ve kızlık zarı dikimi ameliyatı yaptırmak istediklerini söylemektedirler. Bir çok kadın kızlık zarı dikimi yaptırarak, oluşabilecek sorunları çözebilmektedir.

Kızlık zarı algısı toplumsal problem olduğu için, hastaya hem tedavi hemde psikolojik destek verilir. Kızlık zarı sadece cinsel ilişkide bozulan bir doku değildir. Masturbasyon, yanlış tanpon kullanımı, düşme, travmatik durumlarda da bozulabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın partneri yanlış anlamaması için kızlık zarı onarımı yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi veya bekaret testi kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Kızlık zarı muayenesi ağrısız ve acısızdır. İç dudaklardan yanlara çekilerek gözle yapılan bir muayenedir. Muayene sonrası hasta kızlık zarının bozulup bozulmadığının bilgisini uzman doktor tarafından alır. Kızlık zarı muayenesi yapılırken, kızlık zarı bozulmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi olarak bilinen himenoplasti, cerrahi bir operasyondur. Genelde muhafazakar toplumlarda, genç kızlarda bakireliğin bozulmasıyla çıkacak sosyal sorunları önlemek için yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi, farklı cerrahi tekniklerle vajina içine uygulanarak, ilk cinsel ilişkinin taklit edilmesi yani kızlık zarı kanamasının az veya çok oluşmasını sağlanması amacıyla yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi İzmir

Kızlık zarı dikimi sosyal açıdan rahat olmak, kişinin özgüvenini ve psikolojisinin yerine gelmesini sağlamak, tamamen kişinin tercihi ile kızlık zarı dikimi İzmir kliniğimizde yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi hasta tercihine bağlı olarak geçici veya kalıcı yapılabilir. Kızlık zarı dikimi sırasında, bozulan kızlık zarı parçaları bir araya getirilir. Bu yönteme kalıcı (flep) yani kalıcı kızlık zarı dikimi denir. En sık kullanılan yöntemdir. Tıbben himenoplasti ameliyatı olarak adlandırılan bu ameliyatı ile kızlık zarları dikilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi İzmir kliniğimizde lokal yada genel anestezi altında yapılır. Hastanın tercih durumuna göre değişir. Eğer hasta lokal anestezi ile işlem yaptırmak istiyorsa bölge uyuşturulduktan sonra dikim işlemi gerçekleştirilir. Genel anestezi altında, tamamen uyutularak veya belden aşağısı uyuşturulacak yapılan spinal anestezi altında da kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi hem kalıcı hem geçici olarak yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi 2 çeşittir. Bunlar;

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı doğal görünümü bozulmayacak şekilde yapılan dokuları kaynaştırma bütünleme yöntemidir. Kısa bir küçük cerrahi operasyon ile kızlık zarı dikimi sağlanmaktadır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi yönteminde amaç yalnızca kanamayı sağlamaktır. Vajina darlık sağlamaz ve adından da anlaşılacağı gibi geçici olup kalıcı değildir.

Geçici olarak yapılan kızlık zarı dikim işleminden sonra ortalama 3-7 gün içinde ilişkiye girilmelidir. Bu süre geçerse dikişler esner ve kanama gelmez. Bu yüzden kalıcı olarak kızlık zarı dikimi daha çok tercih edilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Flep yöntemine kalıcı kızlık zarı dikimi denir. Kalıcı kızlık zarı dikimi için vajina içerisindeki yırtılan dokular tekrar bir araya getirilip doku bütünlüğü sağlanır ve ilişki esnasında vajina içerisindeki damarlardan oluşan gerçek kızlık zarı kanaması meydana gelir. Kalıcı kızlık zarı dikimi yapılırken vajina daraltma ameliyatıda yapılabilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonnunda amaç, kızlık zarı dokusunu orjinal durumuna kavuşturmak ve cinsel birliktelik sırasında tekrar kızlık zarı kanamasının oluşmasını sağlamaktr. Ayrıca bu operasyon esneyen, bollaşan genital ve vajinal dokuların daraltılmasını da sağlar.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kızlık zarı dikimi sonrası, kişi ilk 10 günde dikkat etmesi gereken bazı hijyen kuralları ve hareketler bulunmaktadır. Öncelikle zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Kızlık zarı dikimi sonrası kişi doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanması önemlidir. Kızlık zarı dikimi her ne kadar küçük cerrahi bir işlem gibi görünsede, enfeksiyon riskinin oluşmaması için doktorunuzun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Hastalar her iki kızlık zarı dikimi yönteminde de işlem sonrası ayaktan duş alabilir. Kızlık zarı dikimi sonrası hijyene dikkat etmek oldukça önemlidir. Kişinin hareket etmesinde yürümesinde ve yolculuk yapmasında herhangi bir sakınca yoktur. O nedenle İzmir'e yakın iller olarak Manisa, Balıkesir, Aydın, Uşak, Denizli, Muğla illerinden bize, kızlık zarı dikimi için gelebilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi sonrası genel hijyenik olarak pamuklu yumuşak iç çamaşırları kullanılabilir. Kızlık zarı dikiminden sonra erkek arkadaşınız, ilişki esnasında herhangi bir şey hissetmez vajinal darlık sağlanmış, olup kızlık zarı kanaması yaşanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikiş İzi Olur mu?

Kızlık zarı oldukça küçük cerrahi bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi yapılan yer dışarıdan bakılarak anlaşılmaz. Cerrahi işlemin yapıldığı yeri görmek için iç dudaklar yanlara ayrılmalıdır. Bu yüzden dışarıdan bakmakla, kızlık zarı dikimi sonrası dikiş izi görülmez.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı sorunu oldukça merak edilmektedir. Sadece uzman kadın doğum doktoru tarafından yada adli tip uzmanın tarafından anlaşılabilir. Amaç ve sonuca bağlı kontroller önemlidir.

Esnek Kızlık Zarı Dikilir mi?

Bazen kızlık zarı esnekliği giderilemeyen anatomik bozukluklar olarak bilinir. Ancak doğuştan esnek olan kızlık zarları bile genital cerrahi tekniklerin gelişmesi ile kızlık zarı esnekliği de giderilebilir ve kanaması sağlanabilmektedir.

Esnek kızlık zarı sahibi olan kişi ilk veya sonraki cinsel ilişkilerde herhangi bir kızlık zarı kanaması yaşanmaz. Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda bakirelik sembolu olduğundan, bu esnek zar yapısı önem kazanır.

Kızlık zarı esnek olan kişilere kızlık zarı muayenesi yapıldığında, zarın sağlam olduğu görülür. Bazı kadınlar bekaret kanaması için kızlık zarı dikimi isteyebilir. İlişkide kanama sağlanması için geçici kızlık zarı dikimine benzer farklı bir teknikle, ilişkide kanama sağlanır.

Kızlık Zarı Dikiminin Zamanı

Kızlık zarı dikiminin en doğru zamanı evlilik sürenize göre değişebilmektedir. Eğer ilişki tarihine 1 aydan daha kısa bir süre var ise ilişkiden 1 hafta önce işlem yapılmalıdır. Bu işleme gecici kızlık zarı dikimi denir. İlişki tarihine 1 aydan daha uzun bir süre var ise veya evlilik planı yok ise kalıcı dikim işlemi uygulanmalıdır. Adet dönemi bittikten sonra ki süreç uygundur.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı İzmir 2022

2022 kızlık zarı dikimi fiyatları operatör doktorun kullanmış olduğu cerrahi malzemenin kalitesi (rapit vikril, vicril gibi sütür dikiş materyali) cinsi ve numarası yanı sıra lokal anestezi altında kızlık zarı dikimi veya genel anestezi altında kızlık zarının geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi göre değişmektedir.

Klinik ortamında veya hastane ortamında kızlık zarı dikimi yapılacağına ve en önemlisi de operasyonu yapacak doktorun bilgi deneyimi önemlidir. Maalesef üzülerek söylemeliyim ki her meslekte olduğu gibi doktorlukta da etik olmayan davranışlar sergileyen hekimler olmaktadır.

İzmir kızlık zarı dikimi 2022 fiyatları, ortalama 3000 TL ile 7000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Sosyal ve kültürel, psikolojik açıdan yapılması zorunlu olan kızlık zarı dikimi, estetik amaçlıda yapılmaktadır. Kızlık zarı dikiminde kimlik bilgileri tamamen özel ve gizlidir. Kızlık zarı dikimi hakkında bilmek ve öğrenmek istediğiniz tüm sorularınız için ücretsiz olarak doktorumuz Jinekolog Op. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu ‘na sorabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi etik mi?

Kızlık zarı dikimi, kızlık zarına yapılan küçük bir cerrahi müdahale olup, tamamen sosyal endikasyonlara bağlı olarak, kişinin psikolojik veya sosyo kültürel nedenleriyle yapılır. Etik değerler toplumun değer ve önem derecesine göre uzun yıllardır tartışma konusu olmuştur. Söz konusu burda bir genç kızın ve ailesinin hayatı ise gerisi tartışma konusu olarak değerlendirilir.

Kızlık zarı dikiminde kalıcılık süresi nedir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi bir ömür kalıcı olmaktadır. Fakat geçici kızlık zarı dikimi süresi maksimum 1 haftadır. Kişi istediği zaman cinsel ilişkiye girebilir. İlişki gerçekleştiği zaman tekrar dokular yırtılarak kanama gerçekleşmektedir. Bu operasyonlar tamamen özeldir.

Doğum ve kürtaj yapmış kadınlara da uygulanması mümkün olmaktadır. Flep kaldırma yöntemi ile yapılan yüzde yüz başarılı güvenli bir işlemdir. Doktorunuz tecrübeliyse başarı genelde yüzde yüz olarak söylenir.

Kızlık Zarı ve Dikimi Hakkında Sık Sorulanlar

Esnek Zar Nedir?

Esnek kızlık zarlarında ilişki dahi olsa kanama olmayabilir. Bu gibi durumlarda tecrübeli kadın doğum uzmanının yapacağı muayenede detaylı bilgi verilir.

Kanamayan Kızlık Zarı

Cinsel ilişki esnasında kanama meydana gelmeyebilir bu oldukça normal bir durumdur. Kızlık zarı kanamaması durumunda oluşmama durumunda eşler arasında bazen sorun yaşanabilir ve en doğru cevabı almak için mutlaka bir uzman jinekolog doktor tarafından yardım almak gerekebilir. Gözle yapılan jinekolojik muayene esnasında kızlık zarının tipi ve durumu hakkında kişilere bilgi verilir ve psikolojik olarak rahatlaması sağlanır.

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra iyileşme süresi ne kadardır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi kişiden kişiye dokuların durumuna göre 15-45 gün arasında değişmektedir. Geçici kızlık zarında herhangi bir iyileşme süresi yoktur.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınırmı?

Küçük bir ihtimal evet kalınabilir. Yüzeysel birliktelik esnasında vajinaya boşalma olursa gebelik riski her zaman vardır. Bu durum da kızlık zarının bozulup bozulmamış olması değil spermlerin vajina içerisine girmiş olması önemlidir.

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra başka bir doktor anlar mı?

Kızlık zarı dikimi yaptırdığınz doktorun tecrübesi çok önemlidir. Ayrıca yırtıkların miktarı vajinadaki genişleme bunların hepsi etkendir. Hijyenli, sağlıklı ve kaliteli bir dikim yapıldı ise, kızlık zarının dikildiğinin anlaşılması çok zordur.

Kızlık Zarı Kanaması Rengi

Kızlık zarı bozulduğunda yırtıldığında pembe, kırmızı renkte az miktarda kanama gelir. Kızlık zarındaki yırtılmanın boyutuna göre renk ve miktar değişiklik gösterebilir.

Kızlık zarı bozulduğu zaman kanama ne kadar olur?

Kızlık zarı bozulduğunda genelde pembe, kırmızı arasında sızıntı şeklinde kanama olur. Ancak zorla girilen ilişkide veya kadının kendini kasıp sıkması durumlarında daha fazla yırtılma ve kanama meydana gelebilir.

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı veya zarar görüp görmediğini tecrübeli kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayene de anlaşılır.

Kızlık zarı bozulunca kendi kendine iyileşir mi?

Hayır. Kızlık zarı bozulduğunda kendiliğinden iyileşip eski halini almaz.

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Copyright © Op.Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu | Tüm Hakları saklıdır. Bu sitenin içeriği, tasarımı ve yazılımı telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin olmadan kullanılamaz.Sitemizde yar alan yazı ve görseller, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi yerine geçmediği gibi yasal sorumluluk da taşımamaktadır.